• 0800334903
  • info@pdmsh.ua
  • Код ЄДРПОУ / USR Code 39932886
  • 30 Серпня 2017
  • 577
  • 0

Художник Олександр Клименко: “Усі хочуть, щоб життя нарешті перемогло”

29 серпня, у роковини Іловайської трагедії відбулася презентація нового циклу робіт Соні Атлантової та Олександра Клименка «Іловайський Деісис». Про це у статті «ПДМШ – мистецтво волонтерства» повідомляє на своєму сайті Рух Валентина Наливайченка «Справедливість» – стратегічний партнер Першого добровольчого мобільного шпиталю ім. Миколи Пирогова.

«Іловайський Деісис» — частина масштабного мистецького волонтерського проекту «Ікони на ящиках з-під набоїв», що за останні два роки експонувався у кількох десятках міст Європи, зокрема у стінах Європарламенту, Литовському сеймі, і зібрав майже два мільйони гривень. Художники Соня та Олександр створюють ікони кольоровими олівцями, дотримуючися техніки канонічного іконопису.

Як пояснили митці в анонсі відкриття виставки, Деісис – грецькою «моління» – в іконописі є зображенням Ісуса Христа (Пантократора) як судді на Страшному Суді, а також низки святих, що предстоять перед Спасителем у молитві за людство. Тож «Іловайський Деісис» є сучасною інтерпретацією такої іконографічної композиції. У нашому випадку святі приносять молитву передовсім за загиблих в іловайському котлі українських військових.

«Цей проект говорить про смерть і життя – розповів Олександр Клименко під час відкриття. – Ящики з-під набоїв — символ смерті, символ війни, а ікони в Європі та Україні — символ життя. Всі ж хочуть, щоб життя нарешті перемогло, смерті не було, тому воно зачіпає. Цю війну всі звикли переживати через медіа, через Інтернет. Люди розуміють, що щось не так у цьому віртуальному переживанні. Ці ікони привезені звідтіля, вони ще дихали кіптявою війни, люди можуть навіть потримати ці арт-об’єкти в руках».

Преображення сталося з ящиками, які раніше несли смерть. Тепер вони — форма мистецтва. Гроші йдуть на шпиталь: тим хто на фронті, тим, хто у прифронтовій зоні.

Зібрані кошти йдуть зокрема на підтримку ПДМШ – друзів та партнерів руху Валентина Наливайченка «Справедливість». Адже, ПДМШ почався з жахливої статистики в Іловайську, коли стало очевидним, що кожен третій поранений боєць там загинув. Саме тоді волонтери-медики вперше мобілізувалися.

«Проект демонструє людяність. Ці ікони нагадають нам, про загиблих. Ніщо так не зрошує землю, як кров праведників», – сказав на відкритті виставки керівник ПДМШ Геннадій Друзенко.

Після Іловайська все пішло по іншому сценарію. Тепер світ знає, на що здатна Росія. І за це заплачено величезну ціну. «Точних утрат досі ніхто назвати не може. Військова прокуратура нарахувала 366 загиблих солдатів ЗСУ, 429 поранених та 300 полонених, з них вісім — досі в полоні. Маємо пам’ятати кожного бійця. Підтримуємо ПДМШ, волонтерів-медиків, які і в Іловайську, і просто зараз у Попасній рятують життя і наших бійців на передовій, і цивільне населення Донецької та Луганської областей», — каже посол Маркіян Лубківський, координатор руху «Справедливість».

Різні люди приходять на виставку. Хтось дізнався про проект з фейсбуку, хтось хотів безпосередньо подякувати художникам і підтримати ПДМШ. Приїхали відома письменниця з Донецька Олена Стяжкіна, директорка Програми ім. Фулбрайта в Україні Марта Коломиєць, душпастир УГКЦ Костянтин Пантелеєв, кобзар, бандурист і лірник, лідер гурту «Хорея Козацька» Тарас Компаніченко, а також відомі дипломати та медійники. Виставка триває у галереї «КалитаАртКлуб».


Фотоальбом “Київ, 29 серпня 2017, галерея “КалитаАртКлуб”. Відкриття виставки ікон на фрагментах ящиків від снарядів “Іловайський Деісис”, присвяченої вшануванню пам’яті українських військових, полеглих під час Іловайської трагедії. Автори: Соня Атлантова та Олександр Клименко”

Leave a Comment:

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

  • Телефон
    0800334903


© Copyright 2017 ПДМШ